Loading

Türker İNANOĞLU - Yayınlar

Türker İNANOĞLU ve TÜRVAK Yayınlar

Türker İnanoğlu, mesleğe başlangıcından bugüne dek içinde yaşadığı ve sürekli ürettiği bu harika ve büyüleyici sektörde öylesine renkli ve heyecan verici anlar, anılar, veriler biriktirir ki, bu süreçte topladığı her şeyi bir gün toplumla da paylaşması gerektiğine inanır.

Bu doğrultuda, kapsamlı vakıf arşivini dolduran belge ve birikimlerini, bireysel koleksiyonlarını ve içinden yüzlerce basılı yayın çıkartılabilecek potansiyeli değerlendirmek üzere “TÜRVAK Kitapları” projesini hayata geçirir.

İlk kitap, onun sinema ve televizyon yayınları hakkında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelerinden derlenerek “Sinema – Televizyon Üzerine Denemeler” adıyla yayınlanır.

Bunu, altı yıllık uzun bir süreçte tamamlanan ve Giovanni Scognamillo’nun usta kaleminden yayınlanan “Bay Sinema” isimli kitap izler. “Bay Sinema”, Türker İnanoğlu’nun otobiyografisinden yol çıkarak hem yarım asırlık mesleki geçmişinin ve özel yaşamının, hem de onun perspektifinden Türkiye’nin sanatsal, kültürel, sosyal ve teknolojik gelişiminin bir panoramasını çizer.

TÜRVAK Kitapları’nın bir sonraki ürünü tam iki buçuk yılda hazırlanan ve Türk sinema sektöründe eşi benzeri olmayan bir kaynak kitap olan “5555 Afişle Türk Sineması” adlı yapıttır. Dört kg ağırlığında, 170 gr kuşe kağıda basılı 1000 sayfalık bu kitap, ülkemiz sinemasının başlangıcından kitabın basıldığı 2004’e kadar çekilen hemen hemen tüm Türk filmlerinin afişlerinden oluşmaktadır.

Ardından Türker İnanoğlu’nun 1997’de kurduğu TÜRVAK’ı, okulundan müzesine, arşivinden sanat kitaplığına kadar ayrıntılarıyla anlatan “Bir Vakfın Hikayesi” yayınlanır.

1960 yılında kurduğu Erler Film, yarım yüzyılı geride bırakıp gelecek dönemlere yönelik faaliyetini sürdürürken, İnanoğlu bu çok özel senenin anısına “Erler Film 50 Yaşında” adlı kitabı yayınlar.

Son olarak, TÜRVAK Müzesi 10 yıl süreyle sinema, sanat ve kültür tutkunlarını ağırladığı Kavacık’taki binasından sinemanın kalbi Beyoğlu’nda yer alan ve Türker İnanoğlu’nun satın alıp yeniden tasarladığı yeni mekânına taşındığında bu güzel olay bir başka TÜRVAK kitabına ilham kaynağı olur. Böylece “Mutlu Son – TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı Beyoğlu’nda” adlı kitap, şimdilik TÜRVAK yayınlarının son ürünü ve bir İnanoğlu eseri olarak raflarda yerini alır.